Strunowce

Typ zwierząt w którym mamy 3 podtypy:

[ ] Bezczaszkowce
[ ] Osłonice
[ ] Kręgowce: gromady takie jak krągłouste, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki

Bezczaszkowce:
Pochodzenie nazwy: przedstawiciele tego typu zwierząt bardzo się różnią, zwierzęta w danym typie maja cechy wspólne w przypadku strunowców jest ro wewnętrzy pręt wzdłuż grzbietu. Struna grzbietowa jest całe życie, u kręgowców jest zastępowana przez kręgosłup. Struna grzbietowa u ssaków pojawia się tylko w zarodku. Strunowce to zupełnie inna grupa zwierząt.

Strunowce a bezkręgowce
Bezkręgowce: W przekroju poprzecznym centralna część stanowi układ pokarmowy. Układ krążenia z sercem lub bez zawsze był po grzbietowej stronie ciała np. stawonogi. układ nerwowy po brzusznej stronie ciała- brzuszny łańcuszek nerwowy
Strunowce: Centralne miejsce dalej stanowi układ pokarmowy, układ krążenia jest po brzusznej stronie ciała, układ nerwowy jest związany z grzbietowa strona ciała. Jest jeszcze obecny szkielet wewnętrzny- struna grzbietowa.

 

Przegląd strunowców niższych
Bezczaszkowce:
Modelowym zwierzęciem będzie lancetnik.
Przekrój ciała: przypomina niewielka rybę. Długość ciała ro jest 6-8 cm i jest spłaszczony bocznie. Można wyróżnić pewne odcinki : dziób, korpus i ogon.
Zarówno przedni jak i tylni odcinek ciała są zaostrzone. Ma otwór gębowy w części dziobowej i on stale jest otwarty i tamtędy przepływa woda w okolicy otworu są szczecinki gębowy jest to narząd zmysłu dotyku. Fałd grzbietowy na grzbiecie. Brzuszna strona ciała ma fałdy brzuszne.

W powłokach ciała: Powłoki ciała tworzy skóra która jest pokryta nabłonkiem jednowarstwowy urzęsionym nie jest to typowa cecha strunowców. Powłoki ciała nie są grube ale ma to plusy ponieważ pozwala częściowo na wymianę gazowa. Szkielet podstawę szkieletu tworzy struna grzbietowa która wyznacza długa sztywna ość. Struna grzbietowa ma prosta budowę ponieważ jest zbudowana z komórek o przekroju okrągłym. W stronie grzbietowej jest kilkaset takich komórek. Całość jest osłonięta osłonką łącznotkankową. Biegnie wzdłuż ciała zwierzęcia i jest jednym szkieletem. Wyznacza os w rozwoju zarodkowym i umożliwia poruszanie się dlatego ze struna grzbietowa umożliwia wyginanie ciała na boki. Skóra lancetnik jest cienka z pod tej skory prześwitują mięśnie które są podzielone na segmenty- miomery. Miosepty- przegrody. Miomery lewej i prawej strony ciała sa przesunięte mniej więcej o ½ co usprawnia wyginanie ciała na boki.

Układ pokarmowy Rozpoczyna się otworem gębowym otoczonym szczecinkami gębowymi dalej jest jama gębowa prowadząca do gardzieli, która jest obszerna bo jest tez fragmentem Układu oddechowego. I przechodzi w przełyk. Dalej jest jelito przednie potem szerokie jelito środkowe gdzie jest gruczoł wątrobowy. Kończy się jelitem tylnym z otworem odbytowym.

Szczecinki gębowy napędzają wodę bo lancetnik jest filtratorem. Wgłębienie- endostyl woda wpływa do gardzieli woda przepływa przez układ oddechowy a zawiesina organiczna z wody wpada do endostylu. I tam endostyl jest wyścielony komórkami gruczołowymi, które produkują lepką wydzielinę jak cząsteczki pokarmowe tam opadną to się przyklejają i w ten sposób zatrzymuje je w układzie pokarmowym . Tworzy się coś co ma wygląd pasty pokarmowej i ona jest przesuwana do przełyku potem do jelita jest trawienie i wchłanianie a niestrawione resztki są wydalane.

Układ oddechowy Układ oddechowy zaczyna się podobnie do pokarmowego. Tez zaczyna się otworem gębowym, jamą gębową i gardzieli która jest poprzebijana szczelinami. Jakby drobne rurki przez jamy ciała zwierzęcia. I jest to kosz skrzelowy, szczeliny skrzelowe są mocno ukrwione co ma sprzyjać wymianie gazowej. Działa to tak ze woda z której lancetnik będzie czerpał tlen dostaje się otworem gębowym trafia do jamy gębowej i gardzieli a gardziel jest poprzebijana szczelinami skrzelowymi i stamtąd trafia do jamy skrzelowe pustego miejsca pomiędzy skóra a koszem skrzelowym i stamtąd usuwana jest otworem atrialnym. Woda ciągle przemywa kosz skrzelowy. I w trakcie przepływu wody dochodzi do wymiany gazowej. Zwierzę w bezruchu napędza ruch wody przez czułki/szczecinki gębowe i komórki budujące.

Jest to układ oddechowy typu wodnego ale nie sa to skrzela

Układ wydalniczy: Podstawowy element budulcowy jest to nefrydium – protonefrydium. Jest ich około 90 par po grzbietowej części kosza grzbietowego i one są ułożone metamorycznie. Pojedyncze nefrydium jest zbudowane z takiego kanalika wydalniczego i od niego odchodzą kępkowate skupienia komórek wydzielnicze- solenocyty wyposażone w wici. Ruch tych rzęsek zbiera metabolity i kieruje do kanalika wydalniczego. A metabolity zabierane z naczyń krwionośnych bo protonefrydia zawsze są otoczone gęstą siecią naczyń krwionośnych. Otworem atrialnym jest wydalane. Metabolit usuwany to amoniak bo jest to zwierzę wodne.

Układ krążenia To pierwowzór układu krążenia kręgowców. System krążenia lancetnika jest praktycznie zamknięty i jest pozbawiony serca zamiast niego jest zatoka żylna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kręgowce, Strunowce i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *