Charakterystyka Ryb – Ciekawostki

Witajcie! Dziś spieszymy do Was z odpowiedziami na poprzedni quiz!

  1. B
  2. B
  3. B
  4. C
  5. A

Mamy nadzieję, że poszło Wam dobrze! Tutaj kilka kolejnych ciekawostek o rybach!

Wiedzieliście, że niektóre gatunki ryb są w stanie zmieniać płeć? Takim przykładem ryby jest np. Serranellus subligarius! Co więcej wyróżniamy dwa zjawiska zmiany płci: protogynia (ryba rodzi się jako samica, ale z biegiem czasu zmienia się na samca) i protandria (ryba rozpoczyna swoje życie jako samiec, a kończy jako samica). Nie jest także nieznane w świecie ryb zjawisko obojnactwa- w tym przypadku ryba wytwarza zarówno jaja jak i plemniki.

Serranellus subligarius

Serranellus subligarius

Natomiast największą ikrę w świecie ryb składają rekiny. Pamiętajmy, że u tego gatunku występuje zapłodnienie wewnętrzne.

Na szczególną uwagę również zasługuje węgorz amerykański i węgorz europejski- na okres tarła (okresu godowego u ryb) może przemierzyć nawet tysiące kilometrów do jednego miejsca- Morza Sargassowego. Jest to prawdopodobnie jedyny zbiornik wody na tej planecie, w którym ten gatunek ryb odbywa tarło! Co więcej, larwy przez jakiś czas żyją razem- by później każdy się rozdzielił i popłynął w stronę, skąd przybyli jego rodzice!

Węgorz Amerykański

Węgorz Amerykański

Mięśnie stanowią aż 40-65% masy ryby! W sumie nie ma co się dziwić, zważając na środowisko w jakim żyją. Niemniej jednak robi to spektakularne wrażenie!

Wszystkim dobrze znane śledzie komunikują się między sobą za pomocą pęcherzyków powietrza, które pochodzą z ich odbytu! Jest to o tyle niesamowite, że to jedyny taki sposób komunikacji w całym świecie zwierząt! Dosyć nieprawdopodobny, prawda?

Śledź oceaniczny

Śledź oceaniczny

Największa ryba na świecie osiąga długość aż 16m! Mowa tu o rekinie wielorybim. Natomiast najmniejsza to osiągająca 1 cm długości gatunek babki!

Rekin wielorybi

Rekin wielorybi

Na dziś to koniec! Ale bez obaw – za niedługo znów pojawi się post! Mamy nadzieję, że podobał Wam się dzisiejszy luźniejszy wpis!
Dziękujemy za uwagę!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kręgowce, Ryby i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *