Charakterystyka Płazów

Witajcie! Dziś post o płazach!

Są zwierzętami zmiennocieplnymi, pochodzą od ryb trzonopłetwych. Ogniwem łączącym jest Ichtiostega.

Ich skóra jest pokryta śluzem, który chroni przed wysychaniem oraz ułatwia dyfuzja gazów. Co więcej, Skóra współuczestniczy w dyfuzji gazów oddechowych, ponieważ płuca nie są w stanie pokryć całego zapotrzebowania na tlen. Ich skóra ma charakter cienkiego naskórka.

Salamandra Plamista

Salamandra Plamista

Płazy nie mają klatki piersiowej, co w konsekwencji prowadzi do upośledzonej metody wentylacji mechanicznej tzw. wtłaczania i wytłaczania powietrza. Płuca są typu workowatego. Posiadają dwa obiegi krwionośne, 3 namowie serce (jedna komora i dwa przedsionki- prawy i lewy). W ich układzie krwionośnym miesza się krew utlenowana z krwią odtlenowaną.

ssss

Płazy posiadają pranercza i wydalają mocznik. Natomiast w układzie nerwowym ich mózg ma ułożenie liniowe. Rozwój kresomózgowia, co daje zdolność uczenia się, kojarzenia bodźców oraz komunikacji. Kresomózgowie „próbuje pokryć” pozostałe obszary mózgu, by je chronić. Dzięki temu obszary regulujące podstawowe funkcje życiowe nie są aż tak mocno narażone na urazy.

żaba

Płazy nie piją wody one wchłaniają przez skórę lub z moczu. Osmoregulacja jest słaba dlatego płazy żyją w słodkich wodach.

U płazów występuje ciekawe zjawisko- Neostenia. Jest to dojrzałość płciową w Stadium Larwalnym, np. aksolotl jest larwą ambystomy meksykańskiej!!

Dziś to wszystko! Dziękujemy bardzo!!
xoxo,
Mateusz i Klaudia

 

Tekst: Klaudia Krzyżańska
Formatowanie: Mateusz Włodarski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kręgowce, Płazy i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *